Блог

Краткосрочно и продължително пребиваване на чуждестранни граждани в Република България28.09.2020 г.

Краткосрочно и продължително пребиваване на чуждестранни граждани в Република България

Правилата и процедурите, отнасящи се до пребиваването на чуждестранни граждани в границите на Република България са въпрос, който пряко касае собствениците на недвижимо имущество в страната.

Ето защо, ние от Атлантис Естейтс ще се опитаме да представим основните процедурни и юридически аспекти на проблема в разбираем и систематизиран вид. За целта, ще представим на нашите клиенти и последователи две отделни статии, касаещи различните видове пребиваване в България, като днес ще се спрем по-подробно на краткосрочното и продължителното пребиваване. 

Видове пребиваване на чуждестранни граждани в България

По същество, чуждестранните граждани могат да пребивават в страната по четири различни начина, формулирани в Закона за чужденците в Република България като:

 

  1. Краткосрочно пребиваване със срок до 90 дни в рамките на всеки 180-дневен период от датата на влизането в страната.

  2. Продължително пребиваване, позволяващо разрешен срок на престоя в страната до една година.

  3. Дългосрочно пребиваване с разрешен първоначален срок от 5 години и възможност за подновяване на срока след подадено заявление.

  4. Постоянно пребиваване, по силите на което чуждестранните граждани могат да останат в страната за неопределен срок от време.

 

Условията за осъществяване на всеки от четирите вида пребиваване се различават за граждани на ЕС, Шенгенската зона и трети страни, в зависимост от общото европейско законодателство и законодателството на страната.

 

В следващите редове ще разгледаме основните правила и изисквания, касаещи краткосрочното и продължително пребиваване в България за граждани от и извън Европейския съюз.

Краткосрочно пребиваване на чуждестранни граждани в България

Както вече обяснихме, краткосрочното пребиваване се дефинира като престой до 90 дни в рамките на всеки 180-дневен период, считано от датата на първото влизане в страната. Условията за неговото реализиране за различни групи граждани са както следва:

  • Краткосрочно пребиваване за граждани на ЕС и Шенгенското пространство

По силата на Общата визова политика на ЕС, гражданите на Европейския съюз и Шенгенското пространство могат да влизат и пребивават краткосрочно в България без никакви ограничения. За целта са им необходими единствено валидна лична карта, валиден паспорт, или валидна Шенгенска виза. 

  • Краткосрочно пребиваване за граждани извън ЕС и Шенгенското пространство

За граждани извън Европейския Съюз и Шенгенското пространство, процедурата е по-различна и търпи известни усложнения. За да получат право на пребиваване в България за срок до 3 месеца с право на еднократно, двукратно или многократно влизане в страната, те следва да се сдобият с виза тип “C” - с цел планирано пребиваване. Важно е да се отбележи, че заявлението по образец, необходимо за издаване на тази виза следва да се подаде не по-рано от три месеца преди датата на пътуването.

За издаването на виза тип “C” за планирано краткосрочно пребиваване е необходим пакет документи, който включва доказателства за целта на пътуването, доказателства за притежаване на финансови средства, обезпечаващи пътуването и престоя в България, застрахователна полица и др. 

При определени усповия, визата тип “C” може да се оформи като многократната виза за краткосрочно пребиваване със срок на валидност до 12 месеца или по изключение – до 5 години. Част от тези условия включват трайни делови контакти с български физически или юридически лица, личен принос за развитието на двустранните отношения с Република България, и др.

Ако сте гражданин на държава извън ЕС и Шенген, препоръчителни е да обсъдите пълния списък от опции и правила за краткосрочно пребиваване на чужденци в България с доверен адвокат, който да препоръча най-добрата опция за индивидуалния Ви случай. 

Продължително пребиваване на чуждестранни граждани в България

Ако планирате да прекарате до една година в България, Вие ще имате нужда от документ за продължително пребиваване, който се издава при определени условия. Ето какви за условията за получаване на такъв документ от различните видове граждани:

  • Продължително пребиваване за граждани на Европейския съюз

За да получат право на продължителен престой в страната до една година, гражданите на ЕС трябва лично да подадат заявление в дирекция ,,Миграция“. Заявлението е придружено от пакет документи, включително: копие на личната карта или европейския паспорт, копие на медицинска застраховка, копие от нотариален акт за собственост в България или договор за наем, и извлечение от банковата сметка в Българска банка, с минимална наличност от 2000€ по сметка.

  • Продължително пребиваване за граждани извън Европейския съюз

За граждани извън ЕС, условията и процедурите за получаване на право за продължително пребиваване до една година са значително по-тясно дефинирани. На първо време, това право е гарантирано на граждани, които са: 

 

    • Финансово осигурени родители и членове на семейството на български или чуждестранен гражданин с право на продължително или постоянно пребиваване;
    • Чуждестранни специалисти, пребиваващи в България по силата на международен договор;
    • Студенти в редовна форма на обучение в български университет или пенсионери с доказани средства за издръжка;
    • Граждани, постъпили за продължително лечение в България и разполагащи със средства за издръжка;
    • Граждани, извършващи работа по трудови правоотношения или на свободна практика в България след разрешение от органите на Министерството на труда и социалната политика;
    • Граждани, които осъществяват търговска дейност в страната по законоустановения ред, като в резултат на тази дейност са разкрити най-малко 10 работни места на пълно работно време за български граждани;
    • Лица, които са представители на чуждестранно търговско дружество с регистрирано от Българската търговско-промишлена палата търговско представителство в Република България;
    • Кореспонденти на чуждестранни медии с актуална акредитация за Република България;
    • Граждани, вложили вложили минимум 600 000 лв. за покупка на недвижими имоти на територията на Република България;
    • Граждани, инвестирали не по-малко от 250 000 лв. в икономически необлагодетелствани региони на България по смисъла на Закона за насърчаване на инвестициите;
    • И др.

 

Право на продължително пребиваване може да се даде също така на членове на доброволчески организации, както и на чужденци в нужда от временна закрила или хуманитарен статут

 За целите на продължителното пребиваване, гражданите следва да представят доказателства за осигурено жилище, задължителни здравни застраховки и осигуряване, достатъчни средства за издръжка, свидетелство за съдимост и др.

 Специалистите от Атлантис Естейтс осъществяват пълна консултация и подкрепа за своите чуждестранни клиенти, които се нуждаят от съответния статут с цел безпроблемен достъп до закупено или наето жилище в България. 

 Нашият юрист - адвокат София Радославова-Маринова - е насреща, за да отговори на всички възникнали въпроси, колебания и несигурности, свързани с процеса по получаване на краткосрочно, продължително, дългосрочно, или постоянно пребиваване на територията на Република България.